Skip to content
Skip to navigation menu

2011 – Shortlisted Nominees and Winners

 

The Staff Member that has made the biggest difference to the Student Experience

Dr Maria Gonzalez – School of Medicine
Matthew Morgan – School of Computer Science
Dr Rob Wilson – School of Mathematics

The Most Helpful Member of Staff

Iory James – Maintenance at Aberdare Hall
Lydia Klimecki – School of Medicine, Administrator
Joanna Wilkes – School of Social Sciences, Administrator

The Best Personal Tutor

Rachel Brent – School of Midwifery and Nursing, ODP
Dr Yiannis Kouropalatis – Business School
Dr Huw Thomas – School of City Town and Regional Planning

The Employability Award

Gareth Morgan – School of Healthcare Studies
Dr Janet Williams – School of Mathematics
Dr Charles Wilson – School of Music

The Best Provider of Feedback

Dr Alison Binns – School of Optometry
Dr Joanne Cable – School of Biosciences
Caroline Joll – Business School

The Teach First Award (recognising teaching excellence in STEM subjects)

Professor Pwt Evans – School of Physics
Professor Bernard Moxham – School of Biosciences
Dr Bernard Richardson – School of Physics

The Most Effective Teacher

Malcolm Anderson – Business School
Dr Paul Bowman – School of Journalism, Media Studies and Communication
Dr Nicky Priaulx – Law School
Dr Heather Worthington – School of English, Cultural Criticism and Philosophy

The Most Innovative Member of Staff

Dr Marcus Coffey – School of Medicine, Pharmacology
Dr Dennis Francis – School of Biosciences
Alan Kwan – School of Engineering

The Most Uplifting Member of Staff

David Dawkins – Law School receptionist
Judith Rose – School of Music librarian
Alison Venables –School of English, Cultural Criticism and Philosophy, administrator

The Course Representative of the Year Award

James Cheeseman
Cassandra Rogers
James Thomas

The Course Representative Commitment Award

Felicity Brooks
Fiona Cowley
Simon Evans

The Course Representative Individual Contribution Award

Elizabeth Button
Jessica Franklin
Emma McKeogh

 

Winners of the Enriching Student Life Awards 2011

The Staff Member that has made the biggest difference to the Student Experience

Winner – Dr Rob Wilson – School of Mathematics

Dr Rob Wilson was nominated for this award for constantly showing high dedication to his work going above and beyond expectations.  Rob is a lecturer to hundreds of students and a personal tutor to several students.  Rob not only assists students in the School of Mathematics, he is also the Maths Support Co-ordinator and the Director of Teaching and Learning at the School of Mathematics.  Dr Rob Wilson is a busy and committed member of staff.

The Most Helpful Member of Staff

Winner – Lydia Klimecki – School of Medicine

Lydia Klimecki was nominated for this award because she always tries her hardest to ensure that the students receive all the information they need.  Lydia is key in ensuring effective communication between the staff and the medical students.  She is always on hand to help and if she can’t help she is willing to direct students to the people who can help. Lydia always helps with a smile.

The Best Personal Tutor

Winner – Dr Rachel Brent – School of Midwifery and Nursing

Dr Rachel Brent is always on hand to provide both professional advice about all aspects of the Operating Departmental Practice course as well as all aspects of the professional standards required by the NHS as a whole.  In addition to this, Rachel is always willing to provide support to students who may be struggling with academic work; providing comprehensive and valuable feedback to all who ask for it. She is an extremely valuable teacher, manager and academic supervisor who is always ready with a smile and warm welcome to any student with any type of problem.

The Employability Award

Winner – Gareth Morgan – School of Healthcare Studies

Gareth Morgan is someone that always goes that extra mile for the students.  He has helped, encouraged and inspired students to do things that they would not otherwise have done.  He gave confidence and direction with career planning and created extra learning opportunities to help bolster CV’s.  Gareth’s hard work and enthusiasm has had a positive effect on many students.

The Best Provider of Feedback

Winner – Dr Joanne Cable – School of Biosciences

Dr Joanne Cable is a lecturer who is efficient and generous at offering feedback.  As a Final Year Project supervisor and lecturer, Dr Cable has provided excellent comments on everything from project reports and essay drafts to presentations and CVs.  Not only is her feedback brilliant and extremely helpful, she returns it promptly.  She openly offers feedback both written and verbal (on request) for virtually any piece of work, for each of her students.

The Teach First Award (recognising teaching excellence in STEM subjects)

Winner – Dr Bernard Richardson – School of Physics

Dr Bernard Richardson is an excellent lecturer who is incredibly good at explaining complex material, teaching two of the hardest modules on the course – Quantum Mechanics and Vibrations and Waves.  Being thorough with his explanations and moving at a suitable pace that everyone can follow he has significantly improved the learning experience for his students.  His friendly style mixed with his solid understanding of his subject means he presents genuinely enjoyable lectures on subjects that could otherwise be not only dull and dreary, but also extremely hard to grasp. He uses Learning Central efficiently and his lecture notes are detailed enough to allow him to expand sufficiently in lectures, without getting bogged down in unnecessary waffle.

The Most Effective Teacher

Winner – Malcolm Anderson – Business School

Malcolm is a very well organised and focused teacher.  His focus on the understanding of the concepts and their application makes his teaching a very worthwhile experience for students.  An outstanding lecturer who provides clear explanations facilitating students’ understanding of the subject and is always ready to give more than efficient help and support.

The Most Innovative Member of Staff

Winner – Dr Marcus Coffey – School of Medicine, Pharmacology

A charismatic lecturer, Dr Marcus Coffey uses unique animated Flash presentations that are more akin to a computer game than a university lecture.  His interesting and captivating style along with his use of the animations included in the lecture presentations are able to keep the attention of 300+ medical students trying to learn about the complex topic of pharmacology.

The Most Uplifting Member of Staff

Winner – David Dawkins – Law School receptionist

David Dawkins works on the Reception desk during the afternoons in the Law School and is a very helpful member of staff, always approachable and friendly.  Despite interacting with a lot of people each day, he always has time for each and every person who visits the School, making each one feel valued.  He treats all students as individuals and not just as another student to him.  He is funny, cheerful and friendly and a favourite member of staff.

The Course Representative of the Year

Winner – Cassandra Rogers

Cassandra was a first year postgraduate rep.  During the year she collated and provided evidence to the Student-Staff Panel and the Board of Studies in Psychology about changing the format of the seminars that postgraduate students run and the marking sheets that they use.  She created and populated her own website to house all the materials and resources that the postgraduate students needed to prepare for tutorials, assigning everyone their own login and seeing a high volume of users. She also ran a weekly tea and biscuits session for staff and students so that they could communicate more effectively, as well as providing opportunities for students to give anonymous feedback.

The Course Representative Commitment Award

Winner – Felicity Brooks

Felicity was the Chair of the Student-Staff Panel for her Masters course in the Business School.  Within six months she had made improvements to the building, helped to get additional personal tutor support for a struggling student (with the help of staff members), organised additional classes, and arranged a Secret Santa for the entire course to help the international students enjoy a ‘British Christmas’.  During the pensions strike, there was a picket line set up outside the library that students were reluctant to cross.  Felicity was able to negotiate an extension date for an upcoming coursework deadline because of this disadvantage.

The Course Representative Individual Contribution Award

Winner – Elizabeth Button

Elizabeth was a second year undergraduate rep in Social Sciences.  She created and advertised the ‘Student Team’, a group of 6, students who helped out with all the new students’ introductory lectures, enrolment and set up an e-mail service where new students could submit questions about the course, University or city.  In its first 6 months, the service received over 150 e-mails.  Elizabeth also ran a series of student focus groups on key issues within her School, the results of which are being used to improve the student experience.